Aby osiągnąć trwałe lub permanentne rezultaty depilacji owłosienia, należy zniszczyć torebki włosowe, z których wyrastają pojedyncze włosy. Odpowiednio dostosowane pulsy promieni świetlnych przenikają górną warstwę skóry i są pochłaniane przez jedną z niewielu naturalnych substancji chemicznych w ciele człowieka – melaninę, która znajduje się w torebkach włosowych.

Melanina zamienia promienie świetlne na energię cieplną. Ciepło to jest transmitowane do torebek włosowych, które są niszczone, co gwarantuje, że włosy w przyszłości nie będą przez nie produkowane. Zabieg jest skuteczny jedynie wtedy, gdy jest przeprowadzany na rosnących włosach, ponieważ są one ciągle połączone z torebkami włosowymi. Większość naszego owłosienia znajduje się w fazie spoczynku, co tłumaczy, dlaczego zazwyczaj jeden zabieg jest niewystarczający i potrzebne są kolejne.

Ta technika jest nazywana „selektywną fototermolizą” (Selective Photothermolysis).

Widoczne promienie świetlne, generowane przez systemy Ellipse Flex i Ellipse Light, są dokładnie kontrolowane, aby generować pulsy światła o odpowiedniej charakterystyce, długości fal i ilości energii, która w bezpieczny lecz skuteczny sposób będzie niszczyć torebki włosowe.